BÜYÜK BALKAN TURU UÇAKLI & VİZESİZ SIRBİSTAN – BOSNA HERSEK – HIRVATİSTAN – KARADAĞ ARNAVUTLUK – KUZEY MAKEDONYA – KOSOVA 25 EYLÜL – 1 EKİM 2023 ZORUNLU EKSTRA TUR YOK!..

 • €930

Genel Bilgi

Sveti Naum ve Sandal
Keyfi, Kotor Turu ve Giriş Ücreti, Ohrid Tekne Turu

Yerel Restoranlarda Makedon Gecesi ve Boşnak Gecesi Dâhil…

25 EYLÜL – 1 EKİM 2023 – YARIM PANSIYON – 6 GECE/7 GÜN

Dâhil olan Hizmetler

 • ERCAN-BELGRAD / PRISTINE-ERCAN uçak bileti
 • Özel tur araçlar ile ulaşım
 • 6 gece belirtilen otellerde konaklama
 • 6 sabah kahvaltısı
 • 4 akşam yemeği otelde
 • Geleneksel restoranda Makedon Gecesi (Yemekli, Müzikli, İçecekli)
 • Geleneksel restoranda Boşnak Gecesi (Yemekli, Müzikli, İçecekli)
 • Ohrid Gölü Mavi İnci Tekne Turu
 • Svt.Naum ve Sandal Turu
 • Blagaj Turu
 • Kotor Turu
 • Bazı şehirlerde alınan mecburi yerel rehberlik hizmetleri
 • Profesyonel rehberlik hizmetleri
 • Programda belirtilen geziler
 • Tüm otoban check-point ve otopark ücretleri Şehir ve gümrük vergileri

ÜcretliAktiviteler

 • VizepasaportücretiveMulti Schengen Vizesi (Yeşil Pasaport sahipleri vizeden muaftır).
 • Yurtdışı çıkış harcı (150 TL), Zorunlu seyahat sigortası (10 Euro)
 • Otellerde alınan ekstralar ve tüm kişisel harcamalar
 • Müze ve ören yeri giriş ücretleri, öğle yemekleri
 • Dubrovnik Turu

Tur Detayları

1


1.Gün: Lefkoşa, İstanbul, Belgrad
Siz değerli misafirlerimiz ile saat 07:00’da Ercan Havalimanında buluşma ve bilet işlemleri sonrası 09:10’da Türk Havayolları ile TK 961 sefer sayılı tarifeli uçakla saat İstanbul’a hareket ve 10:50’de İstanbul Havalimanı’na varış. Buradan yapılacak aktarmalı uçuş ile Türk Havayolları'na ait TK1079 sefer sayılı tarifeli uçakla saat 14:00'de Belgrad’a hareket. Saat 14:45’de Belgrad’a varış. Havalimanında bizleri bekleyen aracımız ile birlikte Sırbistan’ın Başkenti Belgrad turumuza Osmanlı eseri olan Kale Meydanı, Mora Fatihi Damat Ali Paşa yapısı, Stambol Kapısı, Askeri Müze, Sava ve Tuna nehirlerinin birleştiği noktaların görülmesi. Belgrad’ın en hareketli caddesi ve adını Sırbistan III. Prensi Mihailova’dan alan ve 1870 yıllarına ait birçok büyük ve etkileyici binayı barındıran, Balkanların Avrupai caddesi Knez Mihajlova Caddesi’nde yürüyüş turumuzda, Çukur Çeşme, Cumhuriyet Meydanı, Sırbistan Ulusal Parlamentosu ve Prens Mihailo Heykeli’nin görülmesi. Serbest zamanda bu eşsiz şehrin kafelerinde kahvelerimizi yudumlayabilir, yöresel hediyelik eşyalar alabilirsiniz. Konaklama için otelimize hareket. Geceleme ve akşam yemeği otelimizde.
Günün Rotası: Belgrad: 50 Km
Konaklama: Astoria Hotel vb. / Belgrad

2


2.Gün: Belgrad, Saraybosna
Otelde alınacak kahvaltının ardından Saraybosna’ya hareket, varışımız ile birlikte Avrupa’nın en müstesna çarşısı Başçarşı’da gezinti. Osmanlı döneminden beri eğitimine ara vermeden devam eden Kurşunlu Medresesi ve Kanuni Sultan Süleyman’ın halasının oğlu Gazi Hüsrev Bey yapılarını ziyaret. Bosna savaşında günlerce yanan, milyonlarca el yazması eserin yok edildiği kütüphane, orijinal güneş sistemli saati ile Sahat Kula, Katolik Katedrali, Ortodoks ve Musevi yapılarını, Fatih Sultan Mehmet’e hediye edilen yapısal eserleri ve Birinci Dünya Savaşı’nın çıktığı yer olarak bilinen Latin Köprüsü’nü görüyoruz. Eşsiz lezzeti ile nam salmış kapalı külde pişen Boşnak Böreği’nin tadına mutlaka bakmalısınız. Sonrasında otelimize transfer. Akşam 20.00’de yemekli, müzikli ve içecekli Boşnak gecesi için hareket. Bu eğlenceli Boşnak gecesi sonrasında geceleme otelimizde.
Günün Rotası: Belgrad, Saraybosna: 290 Km
Konaklama: Exclusive Hotel vb. / Saraybosna

3


3.Gün: Saraybosna, Mostar, Poçitel Köyü, Konjic Köprüsü, Dubrovnik, TrebinjeOtelde alınacak kahvaltının ardından Mostar’a hareket. Yolumuz üzeriden eski Osmanlı köyü Poçitel’in gezilmesi. Tarihin eskitemediği bu özel köyün mimarisi ilginizi çekecektir. Balkanların simge yapısı Tarihi Mostar Köprüsü’nün gezilmesi. Eski şehrin kaybolmayan ve yıpranmayan eserlerinden tarihi Koski Mehmet Bey Camiisi’nden Mostar Köprüsü’nü seyir ve fotoğraf molası. Savaştan kalan Şehitlikleri görülmesi ile kahve içmek ve alışveriş için serbest zaman. Saraybosna ile Mostar'ı birbirine bağlayan yolun üzerinde bulunan Konjic şehrinde ve zümrüt yeşili Neretva Nehri üzerinde bulunan Konjic Köprüsü, 19. Osmanlı Padişahı Sultan IV. Mehmet’in (1648-1687) saltanatı sırasında 1682 yılında inşa edilen Bosna ve Hersek bölgelerini birbirine bağlayan köprü, daha sonra ulusal anıt ilan edildi. Bu tarihi alanda yer alan kafelerde kahve molası ardından Bosna Hersek’in önemli sınır şehirlerinden Trebinje’ye hareket. Trebinje’ye varışımız ile birlikte konaklama yapacağımız otele giriş yapıyoruz. Geceleme ve akşam yemeği otelimizde.
Dubrovnik Turu (40 Euro): (Yeşil pasaport, Schengen vizesi ve Kıbrıs Cumhuriyeti pasaportu gereklidir.) Dileyen misafirler ekstra düzenlenecek olan gece Dubrovnik turuna katılabilirler. Birçok kruvaziyer gemi misafirlerine de ev sahipliği yapan, Dalmaçya sahillerinin en önemli şehirlerinden olan Hırvatistan’ınDubrovnik tarihi şehir turu sırasında UNESCO tarafından Dünya Mirasları Listesi’ne alınmış olan Dubrovnik’te surları, Onofrio Çeşmelerini, Stradun Caddesi’ni, Saat Kulesi’ni, Dük Sarayı’nı, Gundulic Anıtı’nı, meşhur Dubrovnik Merdivenleri’ni, Sv. Vlah ve Sv. Ignatius Kiliselerini görüyoruz. Serbest zaman sonrası otelimize hareket. 
***Bu program minimum 25 katılımcı olması durumunda gerçekleştirilir.
Günün Rotası: Saraybosna, Tribinje: 230 Km
Konaklama: Central Park Hotel vb. / Tribinje

4


4.Gün: Trebinje, Herceg Novi, Kotor, Budva, İşkodra
Otelde alınacak kahvaltının ardından Karadağ'a (Montenegro) hareket. Yol üzerinde Herceg Novi’nin panoramik görülmesi ile Muhteşem Adriyatik manzaraları eşliğinde Ortaçağ şehri olan Kotor’a giriş yapıyoruz. Bir çok Hollywood yıldızının tatil noktası olarak tercih ettiği tarihi Kotor şehir turu sırasında Meydan, Ortodoks ve Katolik Kiliseleri, Beskuça ailesi binası ve St. John şövalyelerinin kilisesini görüyoruz. Kahve içmke ve hediyelik eşya alışverişi için serbest zaman sonrası Avrupa sosyetesinin tatil için tercih ettiği en popüler şehirlerden birisi olan Budva’nın panoramik olarak görülmesi sonrası Arnavutluk’a giriş yapıyoruz. Arnavutluk’un İşkodra şehrinde şehrin simgesi Rozafa  Kalesi’nin görülmesi. Konaklama için otelimize transfer. Geceleme ve akşam yemeği otelimizde.
Günün Rotası: Tribinje, İşkodra: 170 Km
Konaklama: Rozafa Hotel vb. / İşkodra

5


5.Gün: İşkodra, Tiran, Elbasan, Svt.Naum Manastırı ve Sandal Turu, Ohrid, Mavi İnci Tekne Turu, İnciciler Çarşısı
Otelde alınacak kahvaltının ardından Arnavutluk`un başkenti Tiran`a varıyoruz. Tiran'ın sembolü 1821 yılında Ethem Bey tarafından yaptırılan Saat Kulesi, İskender Bey Anıtı, Opera Binası, Tiran Meydanı,1999 yılında İşkodralı çocuklar tarafından isyan sırasında atılan kurşunların eritilmesiyle yapılan Barış Çanı görülecek yerler arasındadır. Bu tarihi şehir içersinde verilecek serbest zaman sonrasında Elbasan üzeriden Ohrid’e hareket. Ohrid Gölü'nün eşsiz manzaraları eşliğinde ilk olarak St.Naum'a ulaşıyoruz. Ohrid Gölü'nün kıyısında ve buradan göle ulaşan Kara Drim Nehri'nin kenarına kurulan manastır 16.yy'da inşa edilmiştir. Suyunun temizliğine inanamayacağınız göletteki ücrete dâhil sandal gezimizin ardından kişisel ihtiyaçlarınız ve fotoğraf çekimi için serbest zaman sonrası Ohrid’in merkezine hareket. Bizans döneminin Ohrid’deki en önemli yapısı St. Panteleymon, Kiril Alfabesinin yaratıcıları Aziz Kiril ve Metodi, öğrencileri Aziz Naum ve Klemeus Heykelleri, neo-klasik tarzda inşa edilmiş Osmanlı dönemi evlerini, Ayasofya yapısını, Antik Tiyatro, “Elveda Rumeli” dizisinde “Kaymakamlık Konağı” olarak kullanılan Ohrid Başpiskoposluk binası, Bizans ve Osmanlı dönemi yapılarını ve tarihi çınar ağacını görerek gezimizi tamamlıyoruz. Daha sonra “Mavi İnci” adıyla bilinen ve Dünyanın en derin göllerinden biri olan Ohrid Gölü’nde ücrete dahil tekne turu yapıyoruz. Dünyaca ünlü meşhur Ohrid incilerinden yapılan takılar başta olmak üzere alışveriş yapmak için Türk Çarşısında serbest zaman. Dünya’da tatlı gölden çıkarılan nadir incilerden olan bu özel takı başta Hollywood yıldızları ve sanatçılar tarafında özellikle tercih edilmektedir. İnci satış atölyeleri ziyaretleri sonrası otelimize transfer. Akşam 20.00’da Makedon Gecesi için hareket. Geleneksel restaurantta yemekli müzikli içecekli ücrete dahil Makedon Gecesi’nde eğleniyoruz. Geceleme otelimizde.
Günün Rotası: İşkodra, Ohrid: 220 Km
Konaklama: Belvedere Hotel vb. / Ohrid

5


6.Gün: Ohrid, Resne, Bitola(Manastır), Tetova(Kalkandelen), Üsküp
Otelde alınacak kahvaltının ardından Sonrasında Üsküp’e hareket. Yol üzerinde Elmaları ve Niyazi Paşası ile meşhur Resne’nin rehberimizin anlatımları eşliğinde görülmesi. Kimilerine göre bir hain, kimilerine göre bir vatansever olan Niyazi Paşa’nın Sarayı’nı görülmesi. Rehberimizden Niyazi Paşa’yı dinlerken “Ne şehittir ne gazi, pisi pisine gitti Niyazi.” sözünün nereden geldiğini anlayacaksınız. Atatürk’ün askeri eğitimini aldığı Manastır’da;  Atatürk’ün okuduğu şimdi müze olarak hizmet veren Askeri İdadi ziyareti. Manastır’ın meşhur Şirok Sokağı’nda kısa bir yürüyüş esnasında Atatürk'ün Manastır'da ilk aşkı Eleni Karinte'nin evinin görülmesi. Serbest zaman sonrasında Tetova’ya varışımız ile iki kız kardeşin çeyiz paralarıyla yaptırdıkları Balkanların en güzel yapılarından Alaca Cami’nin ziyareti. Kuzey Makedonya’nın başkenti Üsküp’e hareket. Üsküp şehir turunda; Kentin ana meydan ve bulvarlarını, Üsküp 2014 Projesi çerçevesinde yapılan sayısız heykel ve neo-klasik binaları görerek yapacağımız panoramik turun ardından, Üsküp Kalesi önünden yürüyüş turumuza başlıyoruz. Önce Sulu Han, Çifte Hamam, Eski Türk Çarşısı, Kapan Hanı, Davut Paşa Hamamı, Taş Köprü gibi birçok Osmanlı yapısı eserlerini görüyor ve eski Türk Çarşısındaki serbest zaman. Ardından Makedonya Meydanında, Makedon tarihinin önemli kişilerine ait birçok heykelle birlikte Çar Samuel, Jüstinyen, II. Philip, Kraliçe Olympia, İskender Heykelleri, Rahibe Teresa Anı Evi görülerek yürüyüş turumuzu tamamlayarak konaklama için otelimize yerleşiyoruz. Geceleme ve akşam yemeği otelimizde.
Günün Rotası: Ohrid, Üsküp: 240 Km
Konaklama: Gold Hotel veya Alexander Palace Hotel vb. / Üsküp

7


7.Gün: Üsküp, Priştine, İstanbul, Lefkoşe
Otelimizde alınan kahvaltı sonrası nüfusunun büyük çoğunluğu Müslüman Arnavutlardan oluşan, dünyanın en genç devletlerinden Kosova’nın başkenti Priştine’ye hareket. Priştine Uluslararası Havaalanı’na varış. Pasaport, bilet ve bagaj işlemlerinin ardından saat 14:40’da Türk Havayolları TK7877 sefer sayılı tarifeli uçakla saat İstanbul’a hareket ve 17:10’da İstanbul Havalimanı’na varış. Türk Havayolları TK748 sefer sayılı tarifeli uçakla saat 18:35'te Ercan Havalimanına hareket. Saat 20:05’te Ercan Havalimanına varış ve turumuzun sonu. Bir sonraki seyahatinizde görüşmek dileği ile… Günün Rotası: Üsküp, Priştine: 90 Km