BÜYÜK BALKAN TURU 29 TEMMUZ – 4 AĞUSTOS 2024

 • 6 GECE/7 GÜN
 • €950

Genel Bilgi

SIRBİSTAN – BOSNA HERSEK – HIRVATİSTAN – KARADAĞ
ARNAVUTLUK – KUZEY MAKEDONYA

 SEÇKİN OTELLERDE KONAKLAMA – 6 GECE/7 GÜN

St Naum Turu, Kotor Turu ve Giriş Ücreti, Ohrid Tekne Turu, Vrelo Bosne & Umut Tüneli Turları
Yerel Restoranlarda Makedon Gecesi ve Boşnak Gecesi Dâhil…

Dâhil olan Hizmetler

 • ECN-BEG/SKP-ECN uçak bileti
 • Özel tur araçlar ile ulaşım
 • 6 gece belirtilen otellerde konaklama
 • 6 sabah kahvaltısı
 • 4 akşam yemeği otelde, 2 akşam yemeği lokal restaurantta
 • Geleneksel restoranda Makedon Gecesi (Yemekli, Müzikli, İçecekli)
 • Geleneksel restoranda Boşnak Gecesi (Yemekli, Müzikli, İçecekli)
 • Ohrid Gölü Mavi İnci Tekne Turu
 • Svt.Naum Turu
 • Blagaj Turu
 • Kotor Turu
 • Vrelo Bosne & Umut Tüneli Turu
 • Bazı şehirlerde alınan mecburi yerel rehberlik hizmetleri
 • Profesyonel rehberlik hizmetleri
 • Programda belirtilen geziler
 • Tüm otoban check-point ve otopark ücretleri, Şehir ve gümrük vergileri

ÜcretliAktiviteler

 • Vize pasaport ücreti ve Multi Schengen Vizesi (Yeşil Pasaport sahipleri vizeden muaftır).
 • Yurtdışı çıkış harcı, Zorunlu seyahat sigortası
 • Otellerde alınan ekstralar ve tüm kişisel harcamalar
 • Müze ve ören yeri giriş ücretleri, öğle yemekleri
 • Dubrovnik ve Matka Kanyonu Turları

Tur Detayları

1

1.Gün: Lefkoşa, İstanbul, Belgrad
Siz değerli misafirlerimiz ile saat 07:30’da Ercan Havalimanında buluşma ve bilet işlemleri sonrası 10:25’da Pegasus Havayolları ile PC1913 sefer sayılı tarifeli uçakla İstanbul’a hareket ve 12:00’de İstanbul Havalimanı’na varış. Buradan yapılacak aktarmalı uçuş ile Pegasus Havayolları'na ait PC373 sefer sayılı tarifeli uçakla saat 15:10'da Belgrad’a hareket. Saat 15:55’de Belgrad’a varış. Havalimanında bizleri bekleyen aracımız ile birlikte Sırbistan’ın Başkenti Belgrad turumuza Osmanlı eseri olan Kale Meydanı, Mora Fatihi Damat Ali Paşa yapısı, Stambol Kapısı, Askeri Müze, Sava ve Tuna nehirlerinin birleştiği noktaların görülmesi. Belgrad’ın en hareketli caddesi ve adını Sırbistan III. Prensi Mihailova’dan alan ve 1870 yıllarına ait birçok büyük ve etkileyici binayı barındıran, Balkanların Avrupai caddesi Knez Mihajlova Caddesi’nde yürüyüş turumuzda, Çukur Çeşme, Cumhuriyet Meydanı, Sırbistan Ulusal Parlamentosu ve Prens Mihailo Heykeli’nin görülmesi. Serbest zamanda bu eşsiz şehrin kafelerinde kahvelerimizi yudumlayabilir, yöresel hediyelik eşyalar alabilirsiniz. Konaklama için otelimize hareket. Geceleme ve akşam yemeği otelimizde.
Günün Rotası: Belgrad: 50 Km
Konaklama: Inn Hotel, Belgrade City Hotel vb. / Belgrad

2

2.Gün: Belgrad, Saraybosna, Yemekli Boşnak Gecesi Eğlencesi
Otelde alınacak kahvaltının ardından Saraybosna’ya hareket, varışımız ile birlikte Avrupa’nın en müstesna çarşısı Başçarşı’da gezinti. Osmanlı döneminden beri eğitimine ara vermeden devam eden Kurşunlu Medresesi ve Kanuni Sultan Süleyman’ın halasının oğlu Gazi Hüsrev Bey yapılarını ziyaret. Bosna savaşında günlerce yanan, milyonlarca el yazması eserin yok edildiği kütüphane, orijinal güneş sistemli saati ile Sahat Kula, Katolik Katedrali, Ortodoks ve Musevi yapılarını, Fatih Sultan Mehmet’e hediye edilen yapısal eserleri ve Birinci Dünya Savaşı’nın çıktığı yer olarak bilinen Latin Köprüsü’nü görüyoruz. Eşsiz lezzeti ile nam salmış kapalı külde pişen Boşnak Böreği’nin tadına mutlaka bakmalısınız. Sonrasında otelimize transfer. Akşam 20.00’de yemekli, müzikli ve içecekli Boşnak gecesi için hareket. Bu eğlenceli Boşnak gecesi sonrasında geceleme otelimizde.
Günün Rotası: Belgrad, Saraybosna: 290 Km
Konaklama: Exclusive Hotel vb. / Saraybosna

3

3.Gün: Saraybosna, Vrelo Bosne, Umut Tüneli, Mostar, Blagaj Alperenler Tekkesi, Poçitel Köyü
Otelde alınacak kahvaltının ardından Bosna nehrinin doğduğu müthiş doğaya sahip Vrelo Bosne Tabiat Parkı’nda kahve molası. Saraybosna Kuşatması'nda halkın nefes borusu olan ve yaklaşık 300 bin kişinin hayatını kurtaran Umut Tüneli ziyareti. Mostar’a hareket. Balkanların simge yapısı Tarihi Mostar Köprüsü’nün gezilmesi. Eski şehrin kaybolmayan ve yıpranmayan eserlerinden tarihi Koski Mehmet Bey Camiisi’nden Mostar Köprüsü’nü seyir ve fotoğraf molası. Savaştan kalan şehitlikleri görülmesi ile kahve içmek ve alışveriş için serbest zamanın ardından Blagaj’da bulunan, 550 yıldır faaliyet gösteren Alperenler Tekkesi’ni ziyaret. Doğa harikası bir yerde bulunan bu tekke sizi çok etkileyecek. Doğa ile geçireceğimiz unutulmaz zamanların ardından eski Osmanlı köyü Poçitel’in gezilmesi. Tarihin eskitemediği bu özel köyün mimarisi ilginizi çekecektir. Otelimize hareket. Geceleme ve akşam yemeği otelimizde.
Günün Rotası: Saraybosna, Mostar: 200 Km
Konaklama: Ha Hotel vb. / Mostar

4

4.Gün: Mostar, Dubrovnik, Trebinje, Herceg Novi, Kotor, Budva, Bar, İşkodra
Otelde alınacak kahvaltının ardından Bosna Hersek’in önemli sınır şehirlerinden Trebinje’ye hareket. Dileyen misafirlerimiz ile ekstra olarak düzenlenecek Dubrovnik turu. Karadağ'a (Montenegro) hareket. Yol üzerinde Herceg Novi’nin panoramik görülmesi ile Muhteşem Adriyatik manzaraları eşliğinde Ortaçağ şehri olan Kotor’a giriş yapıyoruz. Birçok Hollywood yıldızının tatil noktası olarak tercih ettiği tarihi Kotor şehir turu sırasında Meydan, Ortodoks ve Katolik Kiliseleri, Beskuça ailesi binası ve St. John Şövalyeleri’nin kilisesini görüyoruz. Kahve içmek ve hediyelik eşya alışverişi için serbest zaman sonrası Avrupa sosyetesinin tatil için tercih ettiği en popüler şehirlerden birisi olan Budva’nın ve Bar’ın panoramik olarak görülmesi sonrası Arnavutluk’a giriş yapıyoruz. Arnavutluk’un İşkodra şehrinde şehrin simgesi Rozafa Kalesi’nin görülmesi. Konaklama için otelimize transfer. Geceleme ve akşam yemeği otelimizde.
Dubrovnik Turu (40 Euro): (Yeşil pasaport, Schengen vizesi ve Kıbrıs Cumhuriyeti pasaportu gereklidir.) Dileyen misafirler ekstra düzenlenecek olan Dubrovnik turuna katılabilirler. Birçok kruvaziyer gemi misafirlerine de ev sahipliği yapan, Dalmaçya sahillerinin en önemli şehirlerinden olan Hırvatistan’ın Dubrovnik tarihi şehir turu sırasında UNESCO tarafından Dünya Mirasları Listesi’ne alınmış olan Dubrovnik’te surları, Onofrio Çeşmelerini, Stradun Caddesi’ni, Saat Kulesi’ni, Dük Sarayı’nı, Gundulic Anıtı’nı, meşhur Dubrovnik Merdivenleri’ni, Sv. Vlah ve Sv. Ignatius Kiliselerini görüyoruz. Serbest zaman sonrası Tribinje’ye hareket.
***Bu program minimum 25 katılımcı olması durumunda gerçekleştirilir.
Günün Rotası: Mostar, İşkodra: 320 Km
Konaklama: Luani Arte Hotel vb. / İşkodra

5

5.Gün: İşkodra, Tiran, Elbasan, Sveti Naum Manastırı, Ohrid, Yemekli Makedon Gecesi Eğlencesi
Otelde alınacak kahvaltının ardından Arnavutlukun başkenti Tirana varıyoruz. Tiran'ın sembolü 1821 yılında Ethem Bey tarafından yaptırılan Saat Kulesi, İskender Bey Anıtı, Opera Binası, Tiran Meydanı,1999 yılında İşkodralı çocuklar tarafından isyan sırasında atılan kurşunların eritilmesiyle yapılan Barış Çanı görülecek yerler arasındadır. Bu tarihi şehir içersinde verilecek serbest zaman sonrasında Elbasan üzeriden Ohrid’e hareket. Ohrid Gölü'nün eşsiz manzaraları eşliğinde ilk olarak St.Naum'a ulaşıyoruz. Ohrid Gölü'nün kıyısında ve buradan göle ulaşan Kara Drim Nehri'nin kenarına kurulan manastır 16.yy'da inşa edilmiştir. Makedonya’nın kutsal azizlerirden St. Naum’a hitafen kurulan bu manastırın gezilmesi sonrası suyunun temizliğine inanamayacağınız göletin kenarındaki kafelerde kişisel ihtiyaçlarınız ve fotoğraf çekimi için serbest zaman. Ohrid’teki otelimize merkezine hareket. Giriş işlemleri ve kısa bir mola sonrası. Akşam 20.00’da Makedon Gecesi’ne gidiyoruz. Geleneksel restaurantta yemekli müzikli içecekli ücrete dahil Makedon Gecesi’nde eğleniyoruz. Geceleme otelimizde.
Günün Rotası: İşkodra, Ohrid: 265 Km
Konaklama: Metropol Resort Hotel vb. / Ohrid

6

6.Gün: Ohrid, Mavi İnci Tekne Turu, İnciciler Çarşısı, Tetova(Kalkandelen), Üsküp
Otelde alınacak kahvaltının ardından “Mavi İnci” adıyla bilinen ve Dünyanın en derin göllerinden biri olan Ohrid Gölü’nde ücrete dahil tekne turu yapıyoruz. Ohrid merkezde Bizans döneminin Ohrid’deki en önemli yapısı St. Panteleymon, Kiril Alfabesinin yaratıcıları Aziz Kiril ve Metodi, öğrencileri Aziz Naum ve Klemeus Heykelleri, neo-klasik tarzda inşa edilmiş Osmanlı dönemi evlerini, Ayasofya yapısını, Antik Tiyatro, “Elveda Rumeli” dizisinde “Kaymakamlık Konağı” olarak kullanılan Ohrid Başpiskoposluk binası, Bizans ve Osmanlı dönemi yapılarını ve tarihi çınar ağacını görerek gezimizi tamamlıyoruz. Daha sonra Dünyaca ünlü meşhur Ohrid incilerinden yapılan takılar başta olmak üzere alışveriş yapmak için Türk Çarşısında serbest zaman. Dünya’da tatlı gölden çıkarılan nadir incilerden olan bu özel takı başta Hollywood yıldızları ve sanatçılar tarafında özellikle tercih edilmektedir. İnci satış atölyeleri ziyaretleri sonrası yol üzerinde Tetova (Kalkandelen)’da duruyor, Balkanların en güzel yapılarından Alaca Camii ve Tetova tarihi sokaklarını geziyoruz. Tarih ile içice geçireceğimiz zamanlar sonrası Makedonya’yı batı tarafından güneyden kuzeye kat ederek Vardar Nehri’nin iki kıyısına kurulu, Yahya Kemal’in şehri, Kuzey Makedonya’nın başkenti Üsküp’e varışımız ile şehir turumuza başlıyoruz. Kentin ana meydan ve bulvarlarını, Üsküp 2014 Projesi çerçevesinde yapılan sayısız heykel ve neo-klasik binaları görerek yapacağımız panoramik turun ardından, Üsküp Kalesi önünden yürüyüş turumuza başlıyoruz. Önce Sulu Han, Çifte Hamam, Eski Türk Çarşısı, Kapan Hanı, Davut Paşa Hamamı, Taş Köprü gibi bir çok Osmanlı yapısı eserlerini görüyoruz. Eski Türk Çarşısındaki serbest zamanımız sonrası Makedonya Meydanında, Makedon tarihinin önemli kişilerine ait birçok heykelle birlikte Çar Samuel, Jüstinyen, II. Philip, Kraliçe Olympia, İskender Heykelleri, Rahibe Teresa Anı Evi görülerek yürüyüş turumuzu tamamlıyoruz. Otelimize transfer. Geceleme ve akşam yemeği otelimizde.
Günün Rotası: Ohrid, Üsküp: 180 Km
Konaklama: Gold Hotel vb. / Üsküp

7

7.Gün: Üsküp, İstanbul, Lefkoşa
Otelimizde alınan kahvaltı sonrası rehberimizin belirleyeceği saatte Üsküp Uluslararası Havaalanı’na transfer. Pasaport, bilet ve bagaj işlemlerinin ardından saat 11:45’te Pegasus Havayolları PC352 sefer sayılı tarifeli uçakla saat İstanbul’a hareket ve 14:10’da İstanbul Havalimanı’na varış. Pegasus Havayolları PC1920 sefer sayılı tarifeli uçakla saat 16:10'te Ercan Havalimanına hareket. Saat 17:40’ta Ercan Havalimanına varış ve turumuzun sonu. Bir sonraki seyahatinizde görüşmek dileği ile…